- Kuchnia bez VAT - https://www.kuchniabezvat.pl -

Kruche ciasto z mlecznym budyniem i leśnymi jagodami

Witam witam, wiem, że ostatnio pojawiam się i znikam ;P ale sezon wakacyjno-urlopowy bardzo rozleniwia… Dziękuję Wam bardzo za wszystkie maile i wiadomości, które są dla mnie motywatorem do dalszego działania :) to bardzo miłe, że pamiętacie i odzywacie się :)

Dziś będę Was kusić przepysznym kruchym ciastem z mlecznym budyniem i leśnymi jagodami (ale równie dobrze, może to być borówka amerykańska, lub inne leśne owoce). Jeśli przypadło Wam do gustu poprzednie ciasto z budyniową pianką [1], to jestem pewna, że te również się Wam spodoba. W tym cieście budyń odgrywa główną rolę, jest bardzo mleczny, ponieważ do jego przygotowania używamy mleka w proszku. Do tej pory takiego mleka używałam wyłącznie do bloku czekoladowego [2] i nawet nie sądziłam, że można z nim zrobić również tak pyszny budyń ;-) Jeśli jeszcze nie pociekła Wam ślinka, to patrzcie na to…

Składniki

Ciasto

Budyń

Dodatkowo

Wykonanie

Do dużej miski przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia oraz cukier puder, dodajemy masło pokrojone na małe kawałki i mieszamy aż powstanie masa przypominająca kruszonkę. Następnie dorzucamy pozostałe składniki ciasta i całość wyrabiamy do uzyskania jednolitej masy. Wyrobione ciasto dzielimy na 1/3 i 2/3. Mniejszą część zawijamy w folię i wkładamy do zamrażarki a większą wykładamy na blachę (25 x 36cm) wyłożoną wcześniej papierem do pieczenia. Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 °C. Pieczemy do lekkiego zarumienienia (u mnie było to ok. 15 minut).

W tym czasie możemy przygotować nasz mleczny budyń. Do garnuszka wlewamy szklankę mleka i dodajemy mleko w proszku, cukier i ekstrakt waniliowy, dokładnie mieszamy i zagotowujemy. Do pozostałego mleka dodajemy mąkę ziemniaczaną, dokładnie mieszamy i wlewamy do gotującego się mleka. Całość gotujemy do momentu, aż powstanie gęsty budyń.

Przestudzony budyń wykładamy na podpieczone wcześniej kruche ciasto. Na budyniu rozkładamy jagody a na wierzch ścieramy zamrożone wcześniej ciasto. Wstawiamy do nagrzanego do 180 °C piekarnika i pieczemy 45-50 minut. Po wystudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Jeśli nie macie pomysłu na co wykorzystać 6 białek które Wam zostały, to zapraszam do przepisu na Dacquoise-a [3] :)

Źródło: Eksplozja smaku [4]